Markalı zeytinyağı almak neden çok önemlidir?

Zeytinyağında üretim ve saklama koşullarının sağlıklı olması, aldığınız yağın içinde %100 zeytinyağı olması, asit oranının düşük olması ve Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’nın izniyle üretilmiş olması çok önemlidir. Zeytinyağında sağlık ve kaliteyi elde edebilmek için güvendiğiniz marka zeytinyağını tercih etmelisiniz. Açıkta, plastik ambalaj içinde zeytinyağı kesinlikle satın alınmamalı. Yoksa zeytinyağı almaya heveslenip, zeytinyağı yerine konulan başka yağları almak durumunda kalabilirsiniz. Kontrole tabi olmayan ürünler karışık yağ olmasa da düşük kaliteli ve kusurlu olma ihtimali yüksektir. Tüketicilerden duyduğumuz zeytinyağı kötü kokuyor algısı çoğunlukla bu kontrolsüz satışlar nedeniyle oluşmaktadır. Kaliteli bir zeytinyağında kusur kabul edilen rahatsız edici koku ve tatlar olmaz.

Zeytinyağı donar mı?

Zeytinyağı soğukta muhafaza edildiğinde donar. Ancak oda sıcaklığında kaldığı zaman kalitesi bozulmadan sıvı hale döner. Zeytinyağı nasıl saklanmalıdır? Zeytinyağı, doğrudan güneş almayan, oda sıcaklığında ve ağzı kapalı olarak saklanmalıdır.

Tekli doymamış (monoansatüre) yağ nedir?

Yapısındaki karbon atomlarının yalnızca iki tanesi, çift bağla bağlı olan yağ türüdür. Araştırmalar tekli doymamış yağların, kan kolesterol düzeyini yükseltmediğini, hatta kontrol edilmesine yardımcı olduğunu göstermektedir. Tekli doymamış yağlar en çok zeytinyağında bulunur.

Çocukların sağlıklı gelişiminde zeytinyağı ne derece etkilidir?

Çocuklar için beslenme, yetişkinler için olduğundan çok daha önemlidir. Çünkü çocukluktaki beslenme, tüm yaşamı etkiler. Yaşamın ilk yıllarında beynin sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi, beslenmeyle doğrudan bağlantılıdır. Çocuk beslenmesinde yağlar, yaşamsal bir rol oynar. Zeytinyağı, bu açıdan da vazgeçilmez bir besindir. Çünkü zeytinyağı, çocuk gelişiminde hayati önem taşıyan yağ asitlerini, anne sütüne eş miktarda içerir. Söz konusu yağ asitleri, çocukların kemiklerini güçlendirir.

Zeytinyağı nasıl üretilir?

Zeytin hasatında toplanan zeytinler yağ fabrikalarına götürülür. Burada zeytinler önce ezilir (bir değirmen veya modern teknikle) sıcak veya ılık su kullanılarak sıkılır. Daha sonra su ile yağın ayrılması işlemi vardır. Üstten yağı bir kap yardımı ile almak gibi çok basit yöntemlerle yapılabileceği gibi kontinü sistem kullanılarak da yapılabilir. Elde edilen yağ süzülür, kalitesi ölçülür ve uygunsa doğal olarak tüketilir, değilse rafine edilir.

Sızma zeytinyağları riviera zeytinyağlarına göre neden daha pahalıdır?

Sızma düşük asitli (maksimum %0,8 asit), üstün tat ve kokuya sahip en makbul zeytinyağı türüdür. Zeytinin toplanmasından, üretimine ve saklama koşullarına kadar özel çaba gerektirir, tabi ki bunun neticesi ilave maliyetler gerektiren bir üründür. Ancak zeytinin özü olan halis zeytinyağı sızmadır. Asiditesi yüksek yemeklik olarak kullanılamayacak olan yağların rafine fabrikasında ısıl işlemden geçirilip değerleri sıfırlandıktan sonra belli oranda nefaset vermek amacıyla natürel sızma zeytinyağı katılması suretiyle elde edilen yağa riviera yağ denir.

Sızma zeytinyağının diğer yağlardan farkı nedir?

Diğer bütün yağlar ancak rafine edildikten sonra yemeklik yağ olarak kullanılabilmelerine rağmen, zeytinyağı doğal haliyle kullanılabilen tek yağdır.

Zeytinyağları ne kadar kolesterol içerir?

Zeytinyağlarının hiçbir çeşidinde kolesterol yoktur.

Faydalı Bilgiler